Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnio widziani

Zarejestrowanych: 154

Najnowszy: SQ9TEN

Nowa lokalizacja OT-12 PZK
Kalendarz
<< Październik 2019 >>
Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
  1 2 3 4 5 6
7 8 910111213
14151617181920
21222324252627
28293031      

Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
Sprzedam maszt 10m z...
Budżet Obywatelski
Wyprzedaż u SP9SPV
[ODDAM] RG58U
[ODDAM] Czasopisma K...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
EmCom
Szanowni Koleżanki i Koledzy,

W dniu 7 września 2019 w m. Laskowa (od red.: pow. limanowski, woj. małopolskie) odbyły się przeprowadzone na rzadko spotykaną skalę ćwiczenia zgrywające o zasięgu między powiatowym, z uczestnictwem służb Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego oraz służb wspomagających pod kryptonimem "Laskowa 2019";.
W ćwiczeniach uczestniczyły służby tj. Państwowa Straż Pożarna (od red.: KP PSP Limanowa, KM PSP Nowy Sącz, KW PSP Kraków), Karpacki Odział Straży Granicznej, Policja (od red.: KP Limanowa); Państwowe Ratownictwo Medyczne, Wojsko Polskie (od red.: WKU Nowy Sącz), przedstawiciele zarządzania kryzysowego
(od red.: PCZK Limanowa, WCZK woj. małopolskiego), przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego (od red.: przedstawiciel Wojewody Małopolskiego, Starosta Limanowski, Komisja Bezpieczeństwa Powiatu Limanowskiego, Wójt Gminy Laskowa), Ochotnicza Straż Pożarna (od red.: siły i środki KSRG z powiatu limanowskiego), GOPR, małopolski SP EmCom PZK (od red.: radioklub SP9RNS w Nowym Sączu oraz SP9KRJ w Limanowej).

Prawdopodobnie pierwszy raz w skali kraju w prowadzonych na taką skalę ćwiczeniach zgrywających uczestniczył trzon małopolskiego SP EmCom-u PZK tj. członkowie obu radioklubów zaangażowani w działania Krakowskiej Amatorskiej Sieci Łączności Kryzysowej SP EmCom PZK, przy Krakowskim Oddziale Terenowym (OT-12) PZK w Krakowie. Kanwą ćwiczeń był wątek groźnego wypadku drogowego z udziałem autobusu i kilku innych pojazdów w pobliżu centrum Laskowej oraz dwóch równolegle stowarzyszonych wątków tj. prowadzenia specjalistycznych działań ratowniczych przez grupy poszukiwawczo - ratownicze wobec osób zasypanych w wykopach ziemnych oraz poszukiwania zaginionego paralotniarza w ramach działań ratownictwa wysokościowego i prowadzenia poszukiwań w terenie leśnym przez pododdziały ratownicze.

Rolą SP EmCom-u było zabezpieczenie rezerwowej łączności radiowej przez cyfrowy przemiennik C4FM Fusion SR9NS (Yaesu DR-1X) ulokowany w czasie ćwiczeń w lokalizacji Krzyż - Miejska Góra w Limanowej. Łączność miała zostać niezawodnie zapewniona w relacji pomiędzy sztabem kryzysowym Komendanta Powiatowego PSP w Limanowej (zlokalizowanego w Laskowej) zarządzającym lokalne działanie służb, a Stanowiskiem Kierowania Komendanta Powiatowego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej. Przemiennik pracował w paśmie 70 cm, częstotliwość wejściowa 431,625 [MHz], wyjściowa 439,225 [MHz]. Oprócz powyższego oba stanowiska PSP musiały zostać obsadzone dedykowanymi radiotelefonami C4FM Fusion do zapewnienia łączności radiowej, całość była obsługiwana przez Kolegów z małopolskiego SP EmCom-u. Lokalizacja przemiennika była celowo dobrana w taki sposób, ponieważ bezpośrednia łączność pomiędzy Laskową, a KP PSP jest mocno utrudniona z racji na przewyższenia znajdujące się na trasie widoczności radiowej.
Oczywiście wszystkie urządzenia wykorzystane w ćwiczeniach, zarówno przemiennik, jak też i oba stanowiska radiowe obsługiwane przez SP EmCom posiadały alternatywne zasilanie akumulatorowe zabezpieczające poprawną pracę całego systemu niezależnie od obecności zasilania sieciowego.

„Jesteśmy zaskoczeni możliwościami oraz tak merytorycznym i fachowym poziomem przygotowania radioklubów, które uczestniczyły w ćwiczeniach zgrywających podmiotów KSRG „Laskowa 2019” pod egidą SP EmCom. Dla nas to nowe doświadczenie, i nie ukrywam, iż od dawna się przyglądamy Państwa możliwością w zakresie bezprzewodowych systemów łączności radiowej, rozważając możliwości ich wykorzystania w sytuacjach kryzysowych, choćby jako uzupełnienie systemu alarmowania i powiadamiania o zagrożeniach w zasięgu danego klubu radiowego” – mówi mł. bryg. Witold Chojnacki z KP PSP Limanowa. „Dla nas to duże doświadczenie, możliwość weryfikacji wielu założeń i planów. W moim przekonaniu, po tym czego dziś doświadczyliśmy, uważam, że zbliża się konieczność zmiany charakterystyki SP EmCom, w kontekście stwierdzenia amatorska sieć łączności kryzysowej na cywilna sieć łączności kryzysowej – dodaje Chojnacki.

W ćwiczeniach łącznie uczestniczyło 14-tu Kolegów z małopolskiego SP EmCom-u. W lokalizacji przemiennika dyżurowały 2 osoby, na stanowisku sztabowym w Laskowej 7 osób i w Limanowej w KP PSP 5 osób.

Działania powyższe są kolejnym krokiem zmierzającym do zacieśnienia współpracy pomiędzy SP EmCom, a urzędami oraz służbami, szczególnie Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną.

Linki do szerszych materiałów prasowych i publikacji:

Publikacje własne Radioklub SP9RNS oraz SP EmCom PZK:
Radioklub SP9RNS
Strona FB SP EmCom PZK
Galeria zdjęć
Materiał filmowy

Wykorzystanie materiału zdjęciowego i filmowego w swoich publikacjach tylko i wyłącznie
za zgodą Radioklubu SP9RNS.

Zewnętrzne publikacje prasowe:
Materiał na stronie OSP.PL
Materiał na stronie KG PSP

Opracował mł. bryg. Witold Chojnacki KP PSP Limanowa, Sławek SQ9JYE Radioklub SP9RNS
i Michał SP9XWM Koordynator SP EmCom PZK
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnio widziani

Zarejestrowanych: 154

Najnowszy: SQ9TEN

Nowa lokalizacja OT-12 PZK
Kalendarz
<< Październik 2019 >>
Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
  1 2 3 4 5 6
7 8 910111213
14151617181920
21222324252627
28293031      

Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
Sprzedam maszt 10m z...
Budżet Obywatelski
Wyprzedaż u SP9SPV
[ODDAM] RG58U
[ODDAM] Czasopisma K...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum